Life Long Learning

EUROPEADA 2012

Europeada1

Równolegle z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, UEFA EURO 2012 rozgrywanymi w Polsce i na Ukrainie, odbyły się w dniach 16-24. czerwca u Serbów Łużyckich w Niemczech mistrzostwa europejskich mniejszości narodowych. Nasz zespół language diversity był tam cały tydzień.

Organizatorem EUROPEADA 2012  były Federacyjna Unia Narodowości Europejskich (FUEN) i Domowina – Związek Serbów Łużyckich.

EUROPEADA 2012 została zorganizowana pod patronatem premiera kraju związkowego Saksonii, Stanislawa Tillicha, który sam z pochodzenia jest Serbem Łużyckim. 19 drużyn z 12 krajów rywalizowało o tytuł EUROPEADA 2012. Obok gospodarza i narodowej drużyny Serbów Łużyckich, oraz obrońcy tytułu mniejszości z Południowego Tyrolu, udział wzięli także Cymbrowie (mała niemiecka enklawa językowa we Włoszech), Oksytańczycy (kilkumilionowa regionalna grupa językowa we Francji) oraz mniejszości narodowe (np. Duńczycy w Niemczech), czy mniejszości bez ojczyzny,

Europeada2

jak Ladyni,Retoromanie i Karaczajowie.

EUROPEADA 2012, jako europejskie wydarzenie sportowe pokazała znaczenie mniejszości narodowych i grup autochtonicznych oraz ich języków na kulturową różnorodność i wyjątkowy charakter regionów Europy.

Nasz zespół language diversity, z pomocą Organizacji Młodzieżowych Europejskich Narodowości (YEN) wykorzystał to wydarzenie, do przeprowadzenia kampanii promujących wielojęzyczność i różnorodność językową. W czasie zawodów piłki nożnej nakręciliśmy między innymi kilka krótkich filmów, rozdaliśmy nasze produkty, komentowaliśmy grę na żywo w różnych językach, przeprowadziliśmy akcje promocyjne, flashmoby oraz udzieliliśmy kilku wywiadów.  

Obok zawodów w piłce nożnej nasz zespół koncentrował się szczególnie na dzieciach i młodzieży. Odwiedziliśmy między innymi szkołę łużycką, aby poprzez gry i zabawę wprowadzić jej uczniów w temat wielojęzyczności i różnorodności językowej. W trakcie tego tygodnia cały region mógł zapoznać się z naszą pracą, przeprowadziliśmy wiele rozmów, nawiązaliśmy także kontakty i przyjaźnie.

 

 

Nasze filmy z festiwalu EUROPEADA: http://www.youtube.com/user/languagediversity

Nasze zdjęcia: http://pinterest.com/languaged/

Więcej o naszej działalności w trakcie EUROPEADA i nasze produkty

 

Europeada 2012 logo